news

Aktualizacja do Debian 12

June 22, 2023


Jak zaktualizować VPS do Debian 12?

Debian jest jednym z najpopularniejszych i najstabilniejszych systemów operacyjnych opartych na Linuxie. 10.06.2023 miała premiera najnowszej wersji 12. Debian od lat inspiruje się postaciami z filmów Toy Story, nazwa najnowszego wydania pochodzi od mola książkowego Bookworm.

Regularne aktualizacje to kluczowy element utrzymania bezpieczeństwa i wydajności Twojego systemu. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zaktualizować system do najnowszej wersji oraz jak to zrobić.

 

 

Czym jest Debian?

Debian to darmowy i otwarty system operacyjny, który cieszy się dużą popularnością w świecie serwerów i VPS. Zbudowany w oparciu o filozofię wolnego oprogramowania, Debian oferuje stabilność, niezawodność i bogactwo narzędzi. Posiada również szeroką społeczność, co oznacza możliwość łatwego uzyskania wsparcia oraz szybkiej aktualizacji krytycznych błędów.

 

Dlaczego warto aktualizować system do Debiana 12?

Aktualizacja do najnowszej wersji ma wiele korzyści. Przede wszystkim nowe wydanie wprowadza najnowsze poprawki zabezpieczeń, łatki i ulepszenia, które pomogą chronić twój serwer dedykowany bądź vps przed atakami. W wydaniu 12 deweloperzy dodali 11089 nowych paczek oraz zaktualizowali 43254 co stanowi 67% wszystkich paczek Debiana. Dodano nowe wersje środowisk graficznych, między innymi: 

    -GNOME 43

    -KDE Plasma 5.27

    -Xfce 4.18

Zaktualizowano wiele oprogramowania przydatnego developerom. Najnowsze wersje to między innymi:

    -Nginx 11.22

    -OpenSSL 3.0.8

    -PHP 8.2

    -PostgreSQL 15

    -Python 3.11.2

 

Jak zaktualizować Debian do wersji 12?

Przed rozpoczęciem aktualizacji zalecamy wykonanie kopii zapasowej wszystkich danych na Twoim serwerze. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów będziesz mógł przywrócić swoje dane i przywrócić działanie systemu. Pamiętaj, że w przypadku usług takich jak serwer dedykowany bądź VPS jesteś w pełni odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoich danych. Jeżeli potrzebujesz miejsca na backup, skontaktuj się z nami!

 

Aktualizacja paczek w obecnej wersji

Pobierz listę najnowszych paczek oraz zaktualizuj. Warto również wyczyścić stare, już niepotrzebne paczki z systemu. Następnie zrestartuj serwer.


sudo apt update && sudo apt upgrade -y
sudo apt --purge autoremove
sudo reboot
 

Edycja pliku sources.list

Aby móc pobrać paczki z najnowszej wersji Debian 12, należy w pliku sources.list podmienić nazwę kodową na bookworm a następnie zaktualizować listę paczek.


sudo sed -i 's/bullseye/bookworm/g' /etc/apt/sources.list
sudo apt update
 

Aktualizacja do Debian’a 12

Gdy mamy już wszystko gotowe możemy przejść do właściwej aktualizacji. Uzbrój się w cierpliwość, ponieważ ten proces może potrwać nawet około 20 minut w zależności od szybkości twojego serwera oraz wydajności dysków. Aktualizacja na dyskach SSD będzie zdecydowanie sprawniejsza.


sudo apt full-upgrade
sudo reboot
 

Po zakończeniu procesu należy zrestartować serwer. Od teraz korzystasz z najnowszej wersji Debiana!