news

Data Center vs Serwerownia

July 10, 2024


Czym się różni Data Center od Serwerowni?

 

W dzisiejszym cyfrowym świecie, zarówno małe firmy, jak i duże korporacje, polegają na zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych do przechowywania, przetwarzania i zarządzania danymi. Dwa terminy, które często pojawiają się w tym kontekście to "data center" i "serwerownia". Choć mogą wydawać się podobne, istnieją istotne różnice między nimi.

Definicja i Skala

Serwerownia - to zazwyczaj mniejsze pomieszczenie, które jest dedykowane do przechowywania i obsługi serwerów oraz innych urządzeń sieciowych. Serwerownie są często spotykane w małych i średnich przedsiębiorstwach, gdzie potrzeby związane z przetwarzaniem danych są ograniczone.

 

Data center - to znacznie bardziej rozbudowane i kompleksowe obiekty, które mogą obejmować wiele pomieszczeń, a nawet całe budynki. Data centers są zaprojektowane do obsługi ogromnych ilości danych i są wykorzystywane przez duże korporacje, instytucje finansowe oraz dostawców usług chmurowych.

Infrastruktura i Zarządzanie

Serwerownia często korzysta z podstawowych rozwiązań chłodzenia i zasilania, które są wystarczające do utrzymania kilku serwerów i urządzeń sieciowych. Zarządzanie serwerownią jest zazwyczaj prostsze i może być wykonywane przez wewnętrzny zespół IT.

 

Data center, infrastruktura jest znacznie bardziej zaawansowana. Obejmuje to redundantne systemy zasilania, zaawansowane systemy chłodzenia, a także wysokiej klasy zabezpieczenia fizyczne i cyfrowe. Zarządzanie data center wymaga specjalistycznej wiedzy i jest często realizowane przez wyspecjalizowane firmy zewnętrzne.

Bezpieczeństwo i Redundancja

Serwerownie oferują podstawowy poziom bezpieczeństwa, który może obejmować zamki na drzwiach i podstawowe systemy monitoringu. Redundancja w serwerowniach jest zazwyczaj ograniczona, co oznacza, że awaria jednego elementu może prowadzić do przestojów.

 

Data centers są zaprojektowane z myślą o maksymalnym bezpieczeństwie i wysokiej dostępności. Stosowane są zaawansowane systemy zabezpieczeń, takie jak biometryczne systemy dostępu, monitoring 24/7 oraz zaawansowane systemy przeciwpożarowe. Redundancja jest kluczowym elementem, co oznacza, że data centers są wyposażone w zapasowe źródła zasilania, łącza internetowe i urządzenia sieciowe, aby zapewnić ciągłość działania.

Koszty

Ze względu na skalę data center, korzystanie z tego typu usług chmurowych pozwala na redukcję kosztów związanych z utrzymaniem i rozwojem własnej serwerowni

Dzięki zaawansowanej infrastrukturze oraz możliwościom optymalizacji zasobów, firmy korzystające z rozwiązań chmurowych w dc zyskują nie tylko oszczędności finansowe, ale również elastyczność i skalowalność, które są kluczowe w dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym.

 

Sprawdź usługi w naszym centrum danych

Jeśli chcesz, aby twoja firma mogła rozwijać się szybciej niż dotychczas i zyskała dostęp do najnowocześniejszej infrastruktury data center, zachęcamy do skontaktowania się z nami i skorzystania z naszej pomocy w doborze odpowiedniego rozwiązania: